Honorary co-Chairs

Okyay Kaynak, Boğaziçi University, Turkey

Mengchu Zhou, New Jersey Institute of Technology, USA

General co-Chairs

Lale Canan Dülger, İzmir University of Economics, Turkey

Bozenna Pasik-Duncan, University of Kansas, USA

Enrique Herrera Viedma, University of Granada, Spain

Program co-Chairs

Christian Artigues, LAAS-CNRS, France

Nizar Bouguila, Concordia University, Canada

Maria Pia Fanti, Polytechnic University of Bari, Italy

Achraf Jabeur Telmoudi, University of Tunis, Tunisia

Work in progress co-chairs

Marco C. Campi, University of Brescia, Italy

Vilém Novák, University of Ostrava, Czech Republic

Vincent Cocquempot, University of Lille, France

Publication co-Chairs

Mariagrazia Dotoli, Polytechnic University of Bari, Italy

Nicholas Karampetakis, Aristotle University of Thessaloniki, Greece

Kamal Medjaher, École Nationale d'Ingénieurs de Tarbes, France

Special Sessions co-Chairs

Joaquim Ferreira, Universidade de Aveiro, Portugal

Giuseppe Franzè, University of Calabria, Italy

Duc Pham, University of Birmingham, United Kingdom

Jianhua Zhang, Oslo Metropolitan University, Norway

Steering Committee 

Owen Casha, Malta

Nizar Bouguila, Canada

Maria Pia Fanti, Italy

Alessandro Giua, Italy

Nicholas Karampetakis, Greece

Belkacem Ould-Bouamama, France

Alain Quilliot, France

Achraf Jabeur Telmoudi, Tunisia (Chair)

Enrique H. Viedma, spain

 


International Program Committee


Rahib Abiyev, Turkey

Janos Abonyi, Hungary

Cesar Arturo Aceves, France

Lounis Adouane, France

Dorel Aiordăchioaie, Romania

Abdelouhab Aitouche, France

Lionel Amodeo, France

Boris Andrievsky, Russia

Shai Arogeti, Israel

Laurent Autrique, France

Ramakalyan Ayyagari, India

Mohamed Naceur Azaiez, Tunisia

Faouzi Bacha, Tunisia

Costin Badica, Romania

Ramesh Bansal, UAE

José Barata, Portugal

Marian Barbu, Romania

Martino Bardi, Italy

Andrzej Bartoszewicz, Poland

Michel Basset, France

Iung Benoît, France

Christophe Berenguer, France

Souad Bezzaoucha, France

Sergio Bittanti, Italy

José Boaventura-Cunha, Portugal

Patrice Bonhomme, France

Moussa Boukhnifer, France

Omar Boussaid, France

Mohamed Boutayeb, France

Cătălin Buiu, Romania

Francisco Javier Cabrerizo, Spain

João Calado, Portugal

Marco C. Campi, Italy

Daniel U. Campos-Delgado, Mexico

Simona Caramihai, Romania

Claudio Carnevale, Italy

Alessandro Casavola, Italy

Owen Casha, Malta

Nohé R. Cázarez Castro , Mexico

Graziana Cavone, Italy

Erdal Cayirci, Turkey

Abdelkader Chaari, Tunisia

Li Chai, China

Naoufel Cheikhrouhou, Switzerland

Tongwen Chen, Canada

Ahmed Chitnalah, Morocco

Sunil R. Choenni, the Netherlands

Feng Chu, France

Vincent Cocquempot, France

Yuval Cohen, Israel

Fritz Colonius, Germany

Dana Copot, Belgium

Maria Letizia Corradini, Italy

Paolo Costa, Portugal

Mohammed Dahane, France

Xisheng Dai, China

Michel Dambrine, France

Daniela Danciu, Romania

Valente de Oliveira, Portugal

Moussa Diaf, Algeria

José Luís Diez Ruano, Spain

Rui Dilao, Portugal

Jinliang Ding, China

Askhat Diveev, Russia

António Dourado, Portugal

Vivek Dua, UK

Bogdan Dumitrescu, Romania

Mustafa Seçkin Durmuş, Turkey

Önder Efe, Turkey

Maan El Badaoui El Najjar, France

Amir Elalouf, Israel

M.Tolga Emirler, Turkey

Nicola Epicoco, Italy

Najib Essounbouli, France

Deng Feiqi, China

 Ricardo Femat, Mexico

Antonella Ferrara, Italy

Joaquim Ferreira, Portugal

Ugo Fiore, Italy

Michel Fliess, France

Giuseppe Franze, Italy

Georg Frey, Germany

Krzysztof Galkowski, Poland

Simone Garatti, Italy

Efrain Alcorta Garcia, Mexico

Tarek Garna, Tunisia

Mohamed Ghazel, France

Alessandro Giua, Tunisia

Francisco Gordillo, Spain

Leyla Goren Sumer, Turkey

Carlos Guardiola, Spain

Herve Gueguen, France

Serdar Hamamci, Turkey

Maurice Heemels, the Netherlands

Francisco G. Herrera, Mexico

Mhand Hifi, France

Tan-Jan Ho, Taiwan

Nguyen Dinh Hoa, Japan

Ghaleb Hoblos, France

Tzung-Pei Hong, Taiwan

Zhongsheng Hou, China

Hesuan Hu, China

Jie Huang, Hong Kong

Mikulas Huba, Slovakia

Wojciech Hunek, Poland

Katerina Hyniova, Czech republic

Liu Hsu, Brazil

Giovanni Indiveri, Italy

Jyh-Cheng Jeng, Taiwan

Vladimir Jotsov, Bulgaria

Elbrous M. Jafarov, Turkey

Azeddine Kaddouri, Canada

Khalil Kassmi, Morocco

Uzay Kaymak, the Netherlands

Tawhidul Islam Khan, Japan

Naoures Khlifa, Tunisia

Laszlo Koczy, Hungary

Nick T. Koussoulas, Greece

Gernot Kronreif, Austria

Valeri Kroumov, Japan

Ibrahim Beklan Kucukdemiral, UK

Sébastien Lahaye, France

Francoise Lamnabhi, France

Mohamed Adnan Landolsi, Kuwait

Jean-Philippe Lauffenburger, France

Kemal Leblebicioğlu, Turkey

Dimitri Lefebvre, France

Kauko Leiviskä, Filand

Sandro Leuchter, Germany

Bogdan Lewoc, Poland

Tao Li, China

Ernesto López-Mellado, Mexico

Tao Liu, China

Paula Rocha Malonek, Portugal

Hassani Messaoud, Tunisia

Jorge Manuel Miranda Dias, UAE

Lahcene Mitiche, Algeria

Fumio Mizuno, Japan

Agostino Marcello Mangini, Italy

Mohamed Mansour, Switzerland

Malek Masmoudi, France

Allahyar Montazeri, UK

Dimitris Mourtzis, Greece

Meyer Nahon, Canada

Rainer Nitsche, Germany

Vilém Novák, Czech Republic

Roman Obermaisser, Germany

Tuğrul Oktay, Turkey

Paulo Oliveira, Portugal

Figen Özen, Turkey

M Kemal Ozgoren, Turkey

Belkacem Ould-Bouamama, France

Hervé Panetto, France

George Panoutsos, UK

Elena Panteley, France

Markos Papageorgiou, Greece

Jong H Park, South Korea

Jessie Park, South Korea

Antonio Pascoal, Portugal

Giovanni Pau, Italy

Libor Pekař, Czech Republic

Ignacio J. Pérez, Spain

François Pérès, France

Michel Perrier, Canada

Petko H. Petkov, Bulgaria

Ivo Petráš, Slovakia

Duc Pham, UK

Stefan Pickl, Germany

Vincenzo Piuri, Italy

Jean-Christophe Ponsart, France

Mathieu Pouliquen, France

Radu-Emil Precup, Romania

Alain Quilliot, France

Tarek Raissi, France

Jesus Leyva Ramos, Mexico

Bernard Riera, France

Cristian R. Rivero, the Netherlands

Michela Robba, Italy

Michele Roccotelli, Italy

Hector P. Rotstein, Israel

Binoy Krishna Roy, India

Joachim Rudolph, Germany

Eric Rutten, France

Anis Sallemi, Tunisia

Muhammad Sarfraz, Kuwait

Zaki Sari, Algeria

Jurek Z. Sasiadek, Canada

Carla Seatzu, Italy

Dan Selisteanu, Romania

Olivier Sename, France

Pavel Shcherbakov, Russia

Moez Soltani, Tunisia

Eddie Soulier, France

Antonino Staiano, Italy

Chun-Yi Su, Canada

Zbigniew Suraj, Poland

Miroslaw Swiercz, Poland

Karim Tahboub, Palestine

Shigemasa Takai, Japan

Ahmed-Ali Tarek, France

Dalila Tayachi, Tunisia

Paul Trodden, UK

Murat Uzam, Turkey

Maria Elena Valcher, Italy

Bálint Vanek, Hungary

Antonio Visioli, Italy

Draguna Vrabie, USA

Yin-Tien Wang, Taiwan

Daniel Walker, UK

Wei Weng, Japan

Borutzky Wolfgang, Germany

Alain Vande Wouwer, Belgium

Andrew Wynn, Uk

Moez Yeddes, Canada

Serhat Yesilyurt, Turkey

Hong Yue, UK

Tolga Yüksel, Turkey

Abderrahmen Zaafouri, Tunisia

Katarina Zakova, Slovakia

Ezra Zeheb, Israel

Ali Zemouche, France

Xinmin Zhang, China

Ping Zhang, Germany

Jianhua Zhang, Norway

Mengchu Zhou, USA